KULTURA JAPOŃSKA

UMI-NO HI, CZYLI JAPOŃSKIE ŚWIĘTO MORZA

Umi-no Hi to jedno z japońskich świąt narodowych, obchodzone jako symbol wdzięczności za morskie dobrodziejstwa oraz nadziei na łaskawość żywiołu w przyszłości. Co roku uroczystość gromadzi Japończyków na słonecznych plażach nadmorskich miejscowości, w których z okazji Umi-no Hi organizowane są liczne festiwale.

Dzień morza w Japonii

Choć Dzień Morza ustanowiony został świętem narodowym dopiero w 1996 roku, jego historia sięga epoki Meiji. W 1876 roku Cesarz Meiji wyruszył w rejs statkiem o nazwie Meiji Maru. Swoją wyprawę przez region Tohoku zakończył 20 lipca w Yokohamie. Na pamiątkę tego wydarzenia, od 1941 roku, 20 lipca obchodzony był jako Umi-no Hi, czyli święto morza, oceanu i marynarki wojennej. W 1996 roku datę tę uznano za święto narodowe, czyniąc je pierwszym, wolnym od pracy świętem w okresie letnim. Gdy do japońskiego kalendarza wdrożono Happī Mandē Seido – system szczęśliwych poniedziałków – Umi-no Hi przesunięte zostało na trzeci poniedziałek lipca.

Święto morza w Japonii

Morza i oceany od wieków stanowiły niezwykle ważny element tożsamości Japonii. Jako kraj wyspiarski, znaczną część swojego dorobku gospodarczego i kulturowego zawdzięcza właśnie opływającym ją wodom. Przez pokolenia zapewniały one mieszkańcom wysp nie tylko pożywienie, ale również kompletną izolację od świata, w której rozwijać się mogła unikalna japońska kultura. Nic więc dziwnego, że dzień morza z czasem stał się świętem narodowym. Lipcowy termin obchodów Umi-no Hi zbiega się w czasie z oficjalnym początkiem lata, dlatego też w wielu japońskich miastach organizowane są letnie festiwale i sezonowe atrakcje.

Świetlne widowiska

Jedną z najbardziej atrakcyjnych propozycji nadmorskich obchodów jest festiwal lampionów na wyspie Odaiba w Zatoce Tokijskiej. Zapalane po zmroku papierowe lampiony rozświetlają plażę różowymi, niebieskimi, żółtymi oraz zielonymi punkcikami. Ich świetliste łańcuchy tworzą zachwycającą kompozycję z Tęczowym Mostem, wyróżniającym się na tle tokijskiej zabudowy barwną iluminacją. W wielu japońskich miastach, obchody Umi-no Hi wieńczone są również pokazami sztucznych ogni. Niecodzienne widowisko podziwiać można m.in. nad portem Tokyo – w miejscu, w którym Cesarz Meiji zakończył swoją słynną podróż.

Troska o czystość morskich wód

Wdzięczność morskim wodom Japończycy okazują również poprzez troskę o ich naturalną czystość. Obchodom święta towarzyszą bowiem akcje, podczas których mieszkańcy wrzucają do wody oczyszczające kulki z wysuszonego błota. Zawarte w nich mikroorganizmy efektywne (EM) pomagają w usuwaniu z morskiego mułu szkodliwych zanieczyszczeń.

Japonia to prawdopodobnie jedyne państwo na świecie, w którym Dzień Morza obchodzony jest, jako wolne od pracy święto narodowe. Trudno się jednak dziwić Wyspiarzom – których kultura nierozerwalnie związana jest z wodą mórz i oceanu – że chcą w szczególny sposób dziękować naturze za jej dobrodziejstwa. Umi-no Hi to jednak nie tylko okazja do wspólnej zabawy i korzystania z nawiązujących do początku lata atrakcji, ale również pochylenia się nad potrzebami zagrożonej przez szkodliwe zanieczyszczenia morskiej równowagi.

pozostałe ARTYKUŁY