KUCHNIA JAPOŃSKA

SASHIMI CZYLI SUROWE RYBY I OWOCE MORZA

Japonia słynie z oryginalnych smaków i wysokiej jakości potraw. Kuchnia japońska popularna jest na całym świecie – jej zwolenników znaleźć można również w Polsce. Oprócz najczęściej rozpoznawanej japońskiej potrawy – sushi, wśród najbardziej popularnych dań pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni wyróżnić możemy także sashimi.

Co oznacza sashimi?

Sashimi w języku japońskim dosłownie oznacza „przebite ciało”, gdzie przedrostek sashi tłumaczyć można jako „przebite, przecięte”, a przyrostek mi jako „ciało, mięso”. Pod nazwą tą kryje się sposób przygotowania i serwowania surowego mięsa – najczęściej ryb, wołowiny, owoców morza lub basashi (konina). To jeden z formalnych japońskich posiłków.

Sashimi – jak przygotować?

Składniki sashimi, a więc głównie owoce morza lub ryby, krojone są na małe kawałki, które później układa się na talerzu. Często ryby, z których przygotowywane jest sashimi podawane są do spożycia zaraz po zabiciu – co zazwyczaj dzieje się na oczach klienta (jeśli zdecydujemy się zjeść sashimi w japońskiej restauracji). Ze względu na rodzaj mięsa, wyróżnia się kilka sposobów cięcia sashimi.

Rodzaje cięcia sashimi

Najpopularniejszym, standardowym sposobem jest hira-zukuri – cięcie prostokątne. Stosuje się je do większości sashimi (najczęściej w przypadku ryb). Ma ono kształt przypominający domino i około 10 mm grubości. Kolejnym rodzajem cięcia jest uzu-zukuri – cięcie cienkie, stosowane do ryb takich jak flądry, witlinki czy leszcze. Grubość sashimi tego rodzaju wynosi zwykle zaledwie 2 mm i około 2 centymetry długości. Wyróżnia się ponadto rodzaje: kaku-zukuri – cięcie kwadratowe (każdy kawałek mięsa ma 2×2 cm długości) oraz ito-zukuri – bardzo cienkie cięcie (płatki mięsa mają mniej niż 2mm grubości), które stosuje się w przypadku ryb, takich jak belona czy kałamarnica.

Sashimi – jak jeść?

Kultura spożywania posiłków jest dla Japończyków niezwykle istotna. Chcąc uszanować zasady i zwyczaje obowiązujące w Kraju Kwitnącej Wiśni, powinniśmy przestrzegać kilku prostych wskazówek. Sushi, jedna z najpopularniejszych potraw japońskich, to jedno z niewielu dań, które można jeść rękoma. W przypadku sashimi możemy jednak używać w tym celu tylko i wyłącznie pałeczek.

Jak podawać sashimi?

Sashimi często podaje się w Japonii jako pierwsze z głównych dań, w towarzystwie ryżu oraz zupy miso – w osobnych naczyniach. Rekomenduje się, aby sashimi podawać przed potrawami o wyraźnych smakach, po to, by nie zaburzyć aromatu oraz odczuć kulinarnych związanych z konsumpcją dania. Sashimi podaje się najczęściej ułożone na talerzu i udekorowane przyprawami – białą rzodkwią (daikon), krojoną w podłużne pasy czy liśćmi shiso. Sashimi podaje się również z sosem sojowym, wasabi i imbirem.

Sushi a sashimi

Sashimi podawane jest jako danie główne. Sushi możemy jeść o dowolnej porze dnia. Potrawy różnią się ponadto sposobem przygotowania i podania – sashimi składa się jedynie z plastrów pokrojonej ryby, owoców morza, podawanych z sosem sojowym i dodatkami, natomiast w przypadku sushi na potrawę składa się również ryż, liście wodorostów lub warzywa.

Popularne japońskie dania

Zarówno sushi, jak i sashimi cieszy się w Japonii ogromną popularnością. Oba dania zdobywają coraz większą liczbę fanów na całym świecie. Sashimi podawane jest jako danie główne, a w jego skład wchodzą ryby, owoce morza oraz mięso (wołowina lub konina) – zawsze surowe i cienko pokrojone. Sposób podania i wyjątkowy smak potrawy sprawiają, że zwolenników sashimi wciąż przybywa – co z kolei przyczynia się do promowania japońskiej kuchni na całym świecie.

pozostałe ARTYKUŁY