KULTURA JAPOŃSKA

NAJCIEKAWSZE FESTIWALE W JAPONII

Odbywające się corocznie z okazji tradycyjnych świąt festiwale to jeden z najbardziej spektakularnych elementów japońskiej kultury. Podczas hucznych obchodów podziwiać można tradycyjne stroje i bogato zdobione ołtarze wędrujące przez ulice miast w barwnych procesjach.

Niemal w każdym miesiącu japońskiego kalendarza znaleźć można festiwale – Matsuri, zachwycające swoją wyjątkową oprawą i atmosferą. Ich tradycja łączy się z religijnym nakazem zapraszania bóstw do wspólnego świętowania i obcowania z nimi podczas najważniejszych świąt i uroczystości. Część obchodów Matsuri np. z okazji zmieniających się pór roku, nawiązuje natomiast do naturalnego rytmu przyrody, której Japończycy radośnie oddają cześć i proszą o dalsze dobrodziejstwa. Dzięki ogromnemu bogactwu japońskich festiwali, bez względu na termin podróży po Kraju Kwitnącej Wiśni, trafić można na jedną z barwnych procesji.

Aoi Matsuri – festiwal kwiatów malwy

Zgodnie z dawnymi wierzeniami, kwiat malwy – aoi – miał ochraniać mieszkańców Japonii przed klęskami żywiołowymi. To jemu swą nazwę zawdzięcza obchodzone 15 maja święto oraz zwyczaj ozdabiania kwiatami i liśćmi malwy festiwalowych wozów. Uczestnicy parady ubrani są w wielobarwne stroje z epoki Heian, a wśród tłumu wyróżniają się dwie charakterystyczne figury. Saiō-Dai to postać pochodzącej z rodziny cesarskiej młodej kobiety, która dawniej reprezentowała Cesarza podczas obchodów matsuri. Cesarski Posłaniec natomiast otwiera uroczystość jadąc na koniu przez ulice miasta. Ponad 1000-letnia tradycja święta kwiatów malwy, czyni je jednym z najstarszych tego rodzaju tradycji na świecie.

Bon Matsuri – festiwal ku czci zmarłych

Bon lub O-bon Matsuri, zwany również Festiwalem Lampionów, to buddyjskie święto ku czci zmarłych, które w zależności od regionu Japonii odbywa się między połową lipca, a połową sierpnia. W tym czasie Japończycy wspominają swoich zmarłych przodków, odwiedzają ich groby i składają im ofiary w postaci sake lub ryżu. Na zakończenie obchodów na wody mórz, jezior i rzek i wypuszczane są barwne lampiony – tōrō-nagashi. Według tradycyjnych wierzeń mają one pomagać duchom, przybywającym w tym czasie na ziemię, bezpiecznie powrócić do ich dalekiej krainy.

Hakata Gion Yamakasa Matsuri

Wczesnym rankiem 15 lipca każdego roku, tysiące Japończyków w drużynach reprezentujących siedem dzielnic Hakaty, startuje w wyjątkowym wyścigu, upamiętniającym wydarzenia sprzed niemal sześciu wieków. Na 5-kilometrową trasę zawodnicy wybiegają dźwigając ważące nawet tonę i wysokie na ok. 5 metrów, przenośne świątynie Yamakasa. Historia festiwalu sięga 1421 roku, kiedy to, legendarny fundator świątyni Shontenji, niesiony na specjalnej platformie, kropił ulice miasta świętą wodą, by uzdrowić je od śmiercionośnej zarazy. W 2016 roku Hakata Gion Yamagasa Matsuri wpisany został na listę niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO.

Sapporo Yuki Matsuri

Tradycja Matsuri sprzyja również powstawaniu kolejnych inicjatyw, które na stałe wpisują się w japoński kalendarz. Jednym z bardziej współczesnych festiwali, jest zimowy Sapporo Yuki Matsuri, czyli festiwal śniegu. Co roku w pierwszych tygodniach lutego aleja Ōdori w dzielnicy rozrywki Susukino oraz park Satorando wypełniają się rzeźbami ze śniegu i lodu, które biorą udział w organizowanym od ponad pół wieku konkursie. Festiwalowe dzieła mogą osiągać nawet 15 metrów wysokości, a do ich przygotowania potrzeba niekiedy kilkuset ton białego puchu. Przed najbardziej okazałymi konstrukcjami odbywają się koncerty, pokazy oraz specjalne atrakcje dla najmłodszych.

Najpopularniejsze festiwale w Japonii każdego roku przyciągają miliony obywateli wiernych tradycji oraz turystów spragnionych egzotycznych wrażeń. Zarówno barwne parady, odbywające się nieprzerwanie od setek lat, jak i współczesne odsłony japońskich Matsuri, nierozerwalnie związane są z bogatą tradycją Kraju Kwitnącej Wiśni. Planując wyprawę do Japonii warto więc pamiętać, by nie zabrakło w niej czasu na udział w choćby jednym z setek barwnych festiwali.

pozostałe ARTYKUŁY