KULTURA JAPOŃSKA

JAPOŃSKI MASAŻ SHIATSU – WIĘCEJ NIŻ DOTYK

Jednoczy ciało, umysł i duszę. Relaksuje, odpręża i wspiera naturalną siłę organizmu. Shiatsu – japońska technika masażu, która stanowi drogę rozwoju osobistego zarówno pacjenta, jak i samego terapeuty.

Masaż shiatsu na czym polega

Japoński masaż shiatsu jest techniką ucisku określonych punktów ciała w celach leczniczych i relaksacyjnych. Często nazywany jest akupunkturą bez igły, czy też akupresurą, jednak jego mistrzowie podkreślają, że sformułowania te nie oddają w pełni istoty japońskiej sztuki. Trudno też sklasyfikować shiatsu po prostu jako orientalną technikę fizjoterapii czy terapii manualnej. Choć elementy wszystkich tych metod znaleźć można w praktyce japońskiego masażu, zawężają one jego rozumienie do czysto fizycznej pracy z pacjentem. Zgodnie z pierwotną filozofią, shiatsu to praca z ciałem, której podstawą jest rozpoznawanie i reagowanie na naturalną energię pacjenta, a więc nie tylko mechaniczna manipulacja tkanek miękkich, ale uważność, empatia i umiejętność reagowania na sygnały wysyłane przez jego organizm.

Historia orientalnego masażu

Historia japońskiej techniki masażu sięga 2000 lat wstecz i – podobnie jak wszelkie metody leczenia dotykiem – ma swoje źródła w tradycyjnej medycynie chińskiej. Zanim jednak dostrzeżono lecznicze właściwości masażu, stanowił on m.in. element dawnych rytuałów religijnych. Pozostałością owych praktyk jest duchowo-emocjonalny wymiar shiatsu.

W Chinach, już pod koniec pierwszego wieku n.e. powstały pierwsze szkoły masażu, w których stopniowo rozwijały się jego kolejne nurty i filozofie. Przez wieki w krajach Orientu kształtowały się coraz doskonalsze techniki, wykorzystujące odkrycia współczesnej nauki i medycyny. Japończycy, na bazie chińskich metod akupresury i refleksologii, stworzyli własną terapię o nazwie anma. To właśnie z niej wywodzi się shiatsu. Holistyczna technika ukształtowała się na początku XX wieku, a samo określenie po raz pierwszy pojawiło się w 1919 roku w książce Tamai Tempaku „Shiatsu Ho” (czyli „Metoda ucisku palcami”). Początek popularności shiatsu w świecie Zachodu datuje się na lata 70 XX w. Jego prestiż podniósł się, gdy w 1995 roku japońskie Ministerstwo Zdrowia uznało shiatsu za pełnoprawną metodę leczniczą.

Jak wygląda masaż shiatsu

Shiatsu, czyli dosłownie „ucisk palcem” to zgodnie z ministerialną definicją, technika, w której za pomocą kciuków i dłoni uciska się określone obszary ciała w celu eliminacji zaburzeń, zmniejszenia dolegliwości oraz ogólnej poprawy zdrowia. Shiatsu łączy bogatą wschodnią tradycję z osiągnięciami współczesnej nauki – anatomii, fizjoterapii i osteopatii. Połączenie to ma gwarantować odbiorcom japońskiej praktyki całościową terapię ciała i umysłu, w której dotyk jest środkiem do osiągnięcia wewnętrznej równowagi oraz metodą stymulacji organizmu do naturalnej regeneracji i walki o zdrowie.

Tradycyjne podstawy japońskiego masażu związane są z przekonaniem o wypełniającej ludzkie ciało energii życiowej – ki. Uważa się, że energia ta wędruje po organizmie określonymi kanałami – meridianami. Ich blokady skutkują zaburzeniami w przepływie kimiędzy poszczególnymi organami, które z braku odpowiedniej ilości energii przestają zdrowo funkcjonować. Zadaniem shiatsu jest regulowanie jej przepływu poprzez umiejętny ucisk wrażliwych na dotyk meridianów. Od terapeuty wymaga to nie tylko technicznej sprawności i merytorycznej wiedzy, ale również niezwykłej empatii, wrażliwości oraz umiejętności uspokojenia i skupienia własnych myśli. By móc skutecznie wspierać naturalną regenerację ciała pacjenta, masażysta musi być w pełni świadomy siebie i swojego ciała. Właśnie dlatego shiatsu w pewnym stopniu stanowi również drogę osobistego rozwoju, po której kroczą zarówno pacjenci, jak i sami terapeuci.

Masaż shiatsu krok po kroku

Japoński masaż wykonuje się na podłodze, na tradycyjnym materacu futon, który we współczesnych, zachodnich warunkach może być zastępowany przez zwykły materac, koc lub matę. Ważne, by w czasie zabiegu masażysta pozostawał na tym samym poziomie, co osoba masowana. Jest to niezbędne dla zachowania prawidłowej techniki, która zakłada wykorzystywanie przez terapeutę ciężaru własnego ciała, nie zaś siły rąk czy dłoni. Wbrew nazwie, shiatsu wykonuje się nie tylko palcami, ale również całymi dłońmi, łokciami, a nawet stopami czy kolanami. Dotyk powinien być raczej przyjemny, łagodny, ale też zdecydowany. Nie powinien sprawiać bólu czy wywoływać silnego dyskomfortu.

W regulacji wewnętrznej energii oraz usuwaniu napięcia pomocne jest również rozciąganie kręgosłupa, kończyn oraz mięśni. Wśród dodatkowych technik wymienia się również rotacje, zginanie kończyn w stawach czy opukiwanie napiętych mięśni.

Przed masażem nie należy spożywać obfitych posiłków, a w czasie jego trwania zaleca się unikanie przerw, zakłócających ciągłość zabiegu. Teoria shiatsu mówi o tym, że oddechy masującego i masowanego powinny być zsynchronizowane, wydłużone i spokojne.

Masaż shaitsu – działanie i efekty

Shiatsu stosowany jest jako masaż relaksacyjny, regeneracyjny i leczniczy. Zalecany jest m.in. u osób cierpiących na bóle pleców, bóle głowy, choroby reumatyczne, nerwobóle, sztywność karku, a także problemy trawienne, zaburzenia snu, przewlekły stres czy depresję. Zdaniem specjalistów, japoński masaż pozytywnie wpływa na układ krążenia, usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego oraz narządów wewnętrznych – serca, wątroby, żołądka, płuc i jelit. Pomaga zwiększać ruchomość stawów, redukuje bóle kręgosłupa i pozostałych części ciała. Przez swoje relaksacyjne działanie, skutecznie poprawia samopoczucie, przywraca wewnętrzną równowagę i stanowi broń w walce ze stresem. Uduchowieni praktycy shiatsu twierdzą również, że odpowiednio przeprowadzony masaż pogłębia kontakt pacjenta ze swoim ciałem, wzmacnia jego samoocenę i pozytywne spojrzenie na świat.

Masaż shiatsu – przeciwskazania

Przed zabiegiem terapeuta powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta. Wśród przeciwskazań do stosowania masażu shiatsu wymienia się przede wszystkim choroby skóry, zakrzepicę, nieleczone nadciśnienie, miażdżycę, ostre stany zapalne i żylaki. Masażu nie wykonuje się również w okresie rekonwalescencji po operacji lub ciężkiej chorobie. Specjaliści nie są do końca zgodni w kwestii bezpieczeństwa wykonywania zabiegów shiatsu w czasie ciąży. Część źródeł podaje, że ciąża jest przeciwwskazaniem do tego rodzaju terapii, część natomiast wymienia japońską technikę, jako jedną z nielicznych form masażu, zalecanych dla przyszłych mam.

By poddać się regeneracyjnym zabiegom nie trzeba czekać na daleką podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni. Japoński masaż można znaleźć w ofercie wielu zachodnich gabinetów i salonów odnowy – również w Polsce. Szukając miejsca na terapię shiatsu, warto zwrócić uwagę na kwalifikacje terapeutów. Dyplom takich instytucji, jak londyńska European Shiatsu School czy Shendo Shiatsu Institute w Berlinie to dobra wskazówka, że mamy szansę doświadczyć prawdziwej japońskiej sztuki masażu. Bo shiatsu to więcej niż dotyk – to sztuka, w której ciało i umysł spotykają się na drodze do wewnętrznej równowagi.

pozostałe ARTYKUŁY