KULTURA JAPOŃSKA

JAK URZĄDZIĆ WNĘTRZE W JAPOŃSKIM STYLU?

By wypełnić kuchnię japońskimi smakami, wystarczy sięgnąć do sprawdzonych przepisów Mistrza OYAKATA. Jak natomiast wprowadzić azjatycki klimat do pozostałych domowych przestrzeni? Przekonaj się, jak urządzić wnętrze w stylu japońskim i cieszyć się na co dzień wyjątkową atmosferą Orientu.

Mieszkanie w stylu japońskim

W kulturze japońskiej nie ma miejsca na przypadkowość. Wszystkie jej elementy przenikają się i łączą w spójną całość. Tak też jest w przypadku japońskiej architektury wnętrz, która stanowi odzwierciedlenie minimalistycznej, harmonijnej natury Japończyków, cechuje się niezwykłą symetrią, spójnością i równowagą. Źródeł oryginalnej japońskiej estetyki upatruje się w charakterystycznej prostocie, z jaką buddyjscy mnisi urządzali pokoje do lektury i medytacji. To ich ascetyczna wręcz oszczędność stała się pierwowzorem dla tradycyjnych japońskich domów. Choć mieszkania współczesnych Japończyków przesiąknięte są wpływami światowych trendów, dawne tradycje wciąż inspirują zafascynowanych Orientem mieszkańców Zachodu.

Styl zen – skromność i harmonia

Podstawą aranżacji japońskich wnętrz są odwołania do wspomnianej już, buddyjskiej filozofii zen. To z niej wypływają prostota, harmonia i zamiłowanie do natury, widoczne w tradycyjnych japońskich domach. Buddyzm leży również u podstaw opanowanej przez Japończyków do perfekcji, umiejętności gospodarowania przestrzenią. Odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń i domowych sprzętów decyduje, ich zdaniem, o właściwym przepływie powietrza, światła i energii. Zgodnie z zasadami feng shui, owa energia przekłada się bezpośrednio na życie człowieka – również poza domem. Ekonomicznego wykorzystywania przestrzeni Japończycy musieli nauczyć się również ze względu na specyficzne warunki mieszkaniowe i typowe dla japońskich miast duże zagęszczenie zabudowy.

Styl japoński w mieszkaniu – kolorystyka

Skromność i naturalność japońskich wnętrz wyraża się m.in. poprzez stosowaną w nich kolorystykę. Większość japońskich domów utrzymana jest w stonowanych barwach ziemi. Monochromatyczny wystrój przełamuje się niekiedy mocniejszymi akcentami kolorów ognia – czerwieni, żółci czy oranżu. W skromnych aranżacjach mogą pojawiać się również kontrasty – najczęściej są to połączenia czerni z bielą lub czerwienią. Wszystko musi jednak zachowywać spójność, równowagę i symetrię.

Meble w stylu japońskim – czysty minimalizm

By nie zakłócać zanadto naturalnego feng shui, Japończycy ograniczają ilość domowych sprzętów do minimum. Minimalna jest też ich wysokość – typowe japońskie mebleosadzone są nisko nad podłogą, czego najlepszym przykładem są charakterystyczne ławy, przy których odbywają się tradycyjne ceremonie parzenia herbaty. Zamiast łóżek w japońskich domach znaleźć można natomiast wełniane lub bawełniane materace futon, które zwijane są na noc, by nie zabierać użytkowej przestrzeni. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie mieszkania bez wygodnego łóżka i dużego stołu, a zależy Ci na utrzymaniu wnętrza w azjatyckim klimacie, postaw na naturalne materiały, takie jak drewno czy bambus, proste formy i stonowane kolory. Do klasycznych mebli dodaj niewysokie półki, komodę, a niską ławę wykorzystaj po prostu jako stolik kawowy.

Japońskie dekoracje

Uwielbiana przez Japończyków prostota wyklucza wykorzystywanie nadmiernej ilości ozdobników i bezużytecznych dekoracji. W japońskim domu każdy przedmiot powinien mieć swoją użytkową funkcję, dlatego rzadko spotkać można typowe dla europejskich domów elementy dekoracyjne. Jeśli już się zdarzają są to zazwyczaj tradycyjne kaligrafie, malowane tuszem grafiki suibokuga lub ceramiczne wazy. Wyjątkiem są ozdoby związane z obchodami świąt religijnych, które często zaskakują bogactwem barw i materiałów.

Natura w japońskich wnętrzach

Funkcję dekoracyjną w japońskich mieszkaniach często spełniają również elementy roślinne. Wprowadzana do domów zieleń jest symbolem bliskości z naturą i szacunku dla naturalnego piękna. Jednak nawet tu Japończycy zachowują właściwy sobie umiar, wybierając proste palmowe liście, smukłe bambusy, storczyki czy orchidee. Jeśli lubisz zajmować się roślinami, możesz również pokusić się o stworzenie własnego drzewka bonsai lub misternej kompozycji ikebany.

Kolejnym naturalnym elementem wystroju japońskich wnętrz jest światło. Właśnie dlatego w szerokich oknach japońskich domów nie znajdziemy grubych zasłon czy żaluzji. Jeśli konieczne jest ich przysłonięcie, Japończycy decydują się zwykle na lekkie bambusowe rolety, które wpuszczają do środka delikatnie stłumione słoneczne światło. Po zmroku mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni rozświetlają swoje domy lampionami i świecami. Zamiast dużych żyrandoli, stosują natomiast niewielkie punkty świetlne, które rozmieszczają w różnych częściach pomieszczenia.

Typowy japoński wystrój wnętrz

Na przepływ światła w japońskich mieszkaniach ogromny wpływ mają też charakterystyczne przesuwne drzwi. Tradycyjne fusuma wykonywane były z drewna oraz cienkiego, przepuszczającego światło papieru washi. Na jego powierzchni niekiedy pojawiały się delikatne malowidła, które stanowiły dodatkową ozdobę wnętrza. Podstawową funkcją fusuma było jednak oddzielanie poszczególnych sfer mieszkania, których rola mogła zmieniać się w zależności od pory dnia oraz potrzeb domowników. Było to szczególnie istotne w niewielkich mieszkaniach, w których pomieszczenia bardzo często spełniały kilka funkcji jednocześnie. Współcześnie japoński papier często zastępują praktyczne panele ze szkła, które dostępne są również na polskim rynku.

Jeśli marzy Ci się mieszkanie w stylu japońskim, nie musisz oczywiście ściśle trzymać się tradycyjnych wyspiarskich standardów – dziś nie robią tego nawet sami Japończycy. Zainspiruj się sprawdzonymi przez wieki rozwiązaniami i – z japońskim umiarem – wybierz te, które najlepiej sprawdzą się w Twoim domu.

pozostałe ARTYKUŁY